در پنجمین دوره جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا  سازمان ها و مراکز علمی - پژوهشی مختلف ما را یاری و حمایت می نمایند. یکی از همکاران جشنواره در بخش اجرایی و انجام فرآیند های دبیرخانه ای جشنواره، گروه آموزشی تکاپو وابسته به الگوی تعلیم و تربیت قاف می باشد. در ادامه فعالیت های مختلف این گروه کارآمد و پیشرو در امر پژوهش خدمتتان ارائه می گردد.

معرفی گروه پژوهشی - مهارتی تکاپوWhatsApp_Image_2020-02-14_at_125538.jpeg

گروه پژوهشی – مهارتی تکاپو مجریِ کلاس، کارسوق و رویدادهایی است که در آنها انجام پژوهش و کسب و ارتقاء مهارت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این گروه با برخورداری از پیشینۀ کار در مدارس برتر و بهره‌مندی از دبیران و کارشناسان مجرّب، دوره‌هایی را طراحی و اجرا کرده است. در ادامه برنامه‌های گروه به صورت کلی ارائه می‌گردد:
کارسوق از قالب‌های پرطرفدار ماست. کارسوق برگردان واژۀ work-shop است که البته انطباق بیشتری با اصطلاح training work-shop دارد. این واژه در کاربرد مورد نظر ما به دوره‌ی آموزشی کوتاه‌مدتی (از چند ساعت تا حداکثر دو روز) اطلاق می‌شود که معمولاً در یک زمینه‌ی خاص آموزشی و به صورتی جذاب برای دانش‌آموزان طراحی شده است. در روزهای کارسوقی با محدودیت‌های موجود در فضای کلاس درس روبرو نیستیم و دانش‌آموزان از آزادی و انگیزۀ بیشتری برخوردارند و در کنار دوستانشان و به صورت جمعی، یادگیری شیرین و خاطره‌انگیزی را تجربه خواهند کرد. تجربۀ برگزاری کارسوقهای متنوع توسط اعضای گروه تکاپو نشان میدهد که کارسوقها از جذاب‌ترین و مفیدترین برنامههای مدرسه برای دانشآموزان هستند.
کلاس‌های پژوهشی – مهارتی دومین بخش از تکاپوست. این کلاس‌ها فرصتی است برای دانش‌آموزان ما تا در محیطی خارج از کلاس عادی، موضوعاتی علمی، عملی و هنری را تجربه کنند و علایق خود را دنبال نمایند. کلاس‌هایی خلاقانه، مهیّج و سودمند که با پر کردن نقاط ضعفِ سیستم آموزشی، فرصتِ انتخاب رشتۀ آگاهانه‌تری را در سال‌های آینده برای فرزندانمان فراهم می‌کنند. این کلاس‌ها یادگیری را به صورتی عمیق‌تر و کاربردی‌تر عرضه می‌کنند. تکاپو می‌تواند براساس دغدغه و اهداف مدرسه، ترکیب و نوع خاصی از کلاس‌ها را به مدرسه پیشنهاد دهد. کلاس‌های پژوهشی تکاپو چند دسته‌اند:

برخی از آنها به صورت پژوهشی و آزمایشی هستند؛ همانند کلاسهای شیمی و زیست. بعضی دیگر ساختنی هستند مانند کلاس‌های کارگاهی. بعضی دیگر مسئله‌محور هستند مانند خلّاقیت ریاضی و حلّ مسئله. کلاس‌هایی هم گفتگومحور هستند همانند باشگاه اندیشه و ... بنابراین برای اهداف، رویکردها و دغدغه‌های گوناگون مرکز شما، کلاس‌هایی در مجموعۀ ما دیده می‌شود.

WhatsApp_Image_2020-02-17_at_135329.jpeg  WhatsApp_Image_2020-02-17_at_135342.jpeg
    یکی دیگر از قالب‌های همکاری تکاپو با مدارس، برگزاری پایگاه‌های تابستانی است. در این حالت، تکاپو تمامی برنامه‌های تابستان اعم از کلاس، اردو، کارسوق و ... را در برنامه‌ای منسجم و منظم تدارک دیده و اجرا می‌کند. البته این امکان نیز وجود دارد تا با توجه به دغدغه‌ها و شرایط مدرسه، بخشی از پایگاه به عهدۀ تکاپو باشد و بخشی هم به عهدۀ مسئولان مدرسه. در کل، برنامه‌‌ها منعطف هستند و با توجه به نیاز و شرایط مدرسه برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.
برای آشنایی بیشتر با کارسوق‌ها، کلاس‌ها و پایگاه‌ تابستانی تکاپو می‌توانید تکاپو را در فضای مجازی دنبال کنید: @tacapu
با تشکر و به امید دیدار شما در برنامه‌های آتی

اطلاعات تماس

دبیرخانه اجرایی جشنواره:

خیابان آزادی، خیابان شهید تیموری، ایستگاه نوآوری دانشگاه شریف، ساختمان مدیریت (ساختمان شهید سلیمانی) طبقه دوم

تلفن تماس:

91092069(021)

 

شبکه های اجتماعی